AWF Wrocław niewątpliwie ma najpiękniejszą lokalizację we Wrocławiu. Nasze kampusy (mały przy ul. Witelona i Banach i duży na terenie Stadionu Olimpijskiego) są oddzielone Parkiem Szczytnickim, niedaleko płynie Odra, wszędzie jest zielono i spokojnie. Teren charakteryzuje się ogromnym bogactwem gatunków drzew i krzewów ze wszystkich stron świata oraz zwierząt. Idealne warunki do studiowania i wypoczynku. Przyzwyczailiśmy się do widoku naszych braci mniejszych – wiewiórek, myszy, jeży, królików i zajęcy. W ogrodzie Rektoratu przy ul. Banacha zadomowił się królik. Przykicał do nas w Wielkanoc i tak już został. Dzięki dużej ilości drzew i krzewów można zaobserwować i usłyszeć ptaki leśne i miejskie jak kawki, wróble, gołębie, sikorki. To tym ostatnim, najmniejszym, postanowiliśmy nieco pomóc.
I tak w dniu 17 maja 2023 zorganizowaliśmy pierwsze międzynarodowe warsztaty ekologiczne. Nasze wydarzenie miało dwie części – teoretyczną i praktyczną. W części pierwszej wsłuchaliśmy się w prezentację o latających mieszkańcach naszej okolicy, jak ich rozróżniać, czym się charakteryzują i jakie mają zwyczaje. W drugiej części wzięliśmy odpowiednie narzędzia w swoje ręce i skręcaliśmy deski tworząc budki.
Był to wspaniały czas na relaks, a także dobra okazja do zabawy dla naszych polskich studentów, zagranicznych studentów programu Erasmus i gości z USA. Na warsztaty zgłosiła się również studentka Elisa Pietruszka- Orozco, która jest mocno zaangażowana w ratunek niechcianych przez matkę wróbelków. Takiego biedaka przygarnia, daje mu dom (w skarpecie) i wykarmia. Aż serce rośnie! Pochwalamy taką postawę.
Budki zostały oznakowane logiem uczestników, zaimpregnowane i późną jesienią zostaną powieszone na drzewach na teranie AWF. Mamy nadzieję, że wiosną pojawią się maluchy a zimą nasze dziuple będą chronić lokatorów przed mrozem.
Będziemy obserwować sytuację! A może uda nam się zamontować małą kamerę i być świadkiem ptasiego życia? Czas pokaże.
Serdeczne podziękowania dla pani Katarzyny Dubrownik za wiedzę, instrukcje, narzędzia i produkty drzewne oraz za atmosferę, która sprzyjała międzynarodowym rozmowom i śmiechom.













