Strona główna / Aktualności / LSU – Lietuvos Sporto Universitetas w Kownie, Litwa

LSU – Lietuvos Sporto Universitetas w Kownie, Litwa

W dniach 15–19.04.2024 r. uczestniczyłem w 7th LSU International Week „25 years of Erasmus experience: today for tomorrow”, który odbył się Lietuvos Sporto Universitetas w Kownie. Był to mój pierwszy wyjazd w ramach programu Erasmus+, wskazujący szerokie możliwości rozwoju i dalsze kierunki działania. Główny cel wizyty realizowany był w formule „teaching. W ramach wspomnianego międzynarodowego weekendu przewidziane były zajęcia dydaktyczne ze studentami w ramach zgłoszonych i zatwierdzonych wcześniej tematów oraz wydarzenia zaplanowane przez organizatorów, koordynatorów programu Erasmus+ tamtejszej uczelni.

Na wstępie, Kowno to miasto studenckie, drugie co do wielkości w kraju, a LSU jest uczelnią, która jako jedyna na Litwie kształci kadry w sporcie (co ciekawe, studentów z Estonii również). Uczelnia w specyfice podobna jest do wrocławskiej AWF. Co więcej, sklasyfikowana jest na miejscu 123 miejscu szanghajskim rankingu szkół w obszarze „Sport sciences”. Dobry wybór! Docierając pierwszego dnia do kampusu (zlokalizowany na wzgórzu) rzuciły się w oczy tradycyjne budynki, stadion oraz budowana hala sportowa. Widać, że się rozwijają. Po krótkim przywitaniu z władzami zwiedziliśmy uczelnię, poznaliśmy infrastrukturę oraz obecnych w laboratoriach pracowników. Popołudniu pani przewodnik oprowadziła nas po mieście opowiadając o jego historii i zabytkach.

Prowadzone przeze mnie zajęcia dotyczyły obszaru przygotowania motorycznego, kształtowania przyspieszenia i prędkości maksymalnej. Drugim obszarem była kontrola tych dwóch ważnych w wielu dyscyplinach sportowych zdolności. Realizowane były w hali lekkoatletycznej oddalonej od głównego kampusu 15-minutowym spacerem. Studenci chętnie brali udział w części praktycznej, podczas których wykorzystaliśmy fotokomórki do pomiaru czasu oraz urządzenie Alex7 (monitoring kinetyczny i kinematyczny). Oczywiście osoby niećwiczące zostały zaangażowane do obsługi sprzętu pomiarowego. Część studentów pracujących jako trenerzy, a co najlepsze dla wykładowcy, została po zajęciach pytając o różne przypadki, jak radzić sobie w konkretnych sytuacjach, o szkolenia, akredytacje i certyfikacje trenerów przygotowania motorycznego. Równie interesujące było, gdy studenci nie mający obligatoryjnie zajęć przychodzili kolejnego dnia na inną grupę, aby wziąć udział i dowiedzieć się czegoś więcej. Nim się obejrzałem, a program dydaktyczny został ukończony. Warto dodać, że zajęcia z tego obszaru regularnie prowadzone są przez dr Ingę Lukonaitienė i Austrę Skujyte (dwukrotną medalistkę igrzysk (Pekin 2008 srebro, Londyn 2012 brąz) w siedmioboju). Rozmawialiśmy o specyfice pracy w swoich uczelniach, a po jednych z zajęć udałem się na spontaniczne spotkanie z szefem ich katedry, aby porozmawiać o realizacji wspólnych projektów. Bardzo merytoryczne i cenne spotkanie.

Wracając do samego 7th LSU International Week „25 years of Erasmus experience: today for tomorrow” edycja zgromadziła osoby z Europy i świata. Łącznie 24 osoby z 15 krajów. Do tego należy doliczyć miejscową kadrę dydaktyczną, administracyjną i studentów. Oprócz zajęć dydaktycznych odbyło się oficjalne spotkanie networkingowe, w czasie którego prezentowano uczelnie, a studenci rozmawiali z uczestnikami w sprawie podejmowania studiów w innych uczelniach czy prowadzenia badań. W trakcie tego tygodnia miały miejsce również dwa inne międzynarodowe wydarzenia – konferencje naukowe. Odbył się również integracyjny turniej siatkówki, uroczysta kolacja połączona z prezentacją ludowych tańców, a ostatniego dnia zwiedzanie muzeum etnograficznego w Rumsziszkach. Zdecydowanie akademicko i kulturowo.

Podsumowując, wyjazd uważam za bardzo udany. Jest kilka obszarów, o których z czystą odpowiedzialnością mogę wskazać jako możliwe do naśladowania. Wydarzenie takie jak International Staff Week jest fantastyczną okazją w procesie umiędzynarodowienia działalności dydaktycznej i naukowej oraz budowania dobrych relacji z partnerami w Europie i na świecie. Robią wrażenie trzy międzynarodowe wydarzenia w ciągu kilku dni. LSU uważam za przyjazną uczelnię, która oferuje bogate programy studiów realizowane przez wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną. Stąd, studenci kierunków wychowanie fizyczne i sport, nauczyciele i pracownicy administracyjni mogą wiele skorzystać odwiedzając ten ośrodek.

Dr Kamil Michalik
Zakład Motoryczności Człowieka

W dniach 15–19.04.2024 r. miałem przyjemność gościć w Kownie w ramach programu Erasmus+. Wyjazd realizowany w formule „teaching” był połączony w udziałem w 7th LSU International Week „25 years of Erasmus experience: today for tomorrow”.

Budynek główny LSU
Dwukrotna medalistka igrzysk – A. Skujyte

Lithuanian Sports University (LSU) jest jedyną tego typu uczelnią na Litwie, która także kształci studentów z Estonii, gdzie nie ma szkoły przygotowującej kadry dla sportu. Uczelnia ma długą historię, ponieważ powstała w 1934 roku, a obecnie uczy się w niej około 2000 studentów, wśród których można było znaleźć światowej klasy trenerów, a także mistrzów sportu osiągających sukcesy na zawodach kontynentalnych, światowych i igrzyskach olimpijskich.

Lithuanian Sports University (LSU) jest jedyną tego typu uczelnią na Litwie, która także kształci studentów z Estonii, gdzie nie ma szkoły przygotowującej kadry dla sportu. Uczelnia ma długą historię, ponieważ powstała w 1934 roku, a obecnie uczy się w niej około 2000 studentów, wśród których można było znaleźć światowej klasy trenerów, a także mistrzów sportu osiągających sukcesy na zawodach kontynentalnych, światowych i igrzyskach olimpijskich. W czasie mojego pobytu poznałem m.in. dwukrotną medalistkę igrzysk (Pekin 2008 srebro, Londyn 2012 brąz) w siedmioboju – Austrę Skujyte, która jest obecnie trenerką i nauczycielką akademicką na LSU. LSU jest niewielką uczelnią, ale jest to bardzo prężny naukowo ośrodek. W ostatnim globalnym szanghajskim rankingu szkół w obszarze „Sport sciences” został on sklasyfikowany na miejscu 123. Dodatkowo, program kształcenia „Sports coaching studies” jednym z najbardziej atrakcyjnych programów studiów w całym kraju (7. miejsce w rankingu).

LSU ma w swojej strukturze 4 katedry: Katedrę Nauk o Coachingu (Department of Coaching Science), Katedrę Promocji Zdrowia i Rehabilitacji, Katedrę Wychowania Fizycznego i Społecznego oraz Katedrę Zarządzania Sportem i Turystyką. Strukturę uzupełniają także Instytut Nauk o Sporcie i Innowacji oraz Centrum Badań i Studiów w Koszykówce. Uczelnia oferuje studentom 9 programów na poziomie studiów licencjackich, 10 na poziomie magisterskim i 2 na doktorskim. Baza sportowo-dydaktyczna obejmuje kampus zlokalizowany na skraju starego i bardzo dużego parku na wzgórzach nieopodal starego centrum miasta. Baza jest sukcesywnie remontowana i rozbudowywana, a w najbliższym czasie wzbogaci się o dużą halę do gier zespołowych.

Mój pobyt na LSU zawierał dwa komponenty. Jednym była realizacja programu ustalonego przed wyjazdem w porozumieniu z uczelnią goszczącą, a drugim był udział w siódmej edycji wydarzenia „International Week”. Zajęcia dydaktyczne dla studentów specjalności trenerskiej, które miałem przyjemność poprowadzić, dotyczyły zagadnień wpisujących się w przedmiot Coaching Sportowy, realizowany w AWF we Wrocławiu na studiach w języku polskim oraz dla studentów odwiedzających nas w ramach programu Erasmus. Poruszona tematyka znaczenia i dróg rozwoju własnej filozofii trenerskiej została przyjęta przez studentów LSU z dużym zainteresowaniem, a nasze zajęcia mają szansę być dla studentów, którzy wzięli w nich udział, początkiem głębszej refleksji nad swoim stylem pracy oraz nad przyczynami wyborów, jakich dokonują oni w pracy ze sportowcami.

7th LSU International Week „25 years of Erasmus experience: today for tomorrow” to tegoroczna odsłona cyklicznego wydarzenia gromadzącego na LSU przedstawicieli uczelni sportowych z całego świata. W bieżącym roku w wydarzeniu wzięło udział 24 osoby z 15 krajów świata (USA, Japonia, Australia, Turcja, Włochy, Uzbekistan, Grecja, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Słowenia, Norwegia, Czechy, Polska, Finlandia, Izrael) oraz studenci, kadra naukowa, +dydaktyczna i administracyjna z LSU. Była to okazja do wzajemnego poznania się i nawiązania relacji oraz wzięcia udziału (również czynnego) w różnorodnych zajęciach dydaktycznych koncentrujących się wokół wychowania fizycznego i sportu, które objęły w sumie około 60 jednostek ćwiczeń, seminariów i wykładów. Udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli z różnych krajów dawał możliwość poznania sposobów pracy ze studentami stosowanych na świecie oraz poznania tematyki, jaka zajmuje naukowców, wpływając znacząco na treści dydaktyczne. Ciekawym uzupełnieniem działań dydaktycznych było spotkanie networkingowe, w czasie którego prezentowane były poszczególne uczelnie, a studenci mogli porozmawiać w uczestnikami, aby poznać możliwości podejmowania studiów w innych uczelniach czy prowadzenia badań. Naturalnie, nie zabrakło także czasu na zwiedzanie miasta z przewodnikiem, turniej siatkówki, wieczór wypełniony kulturą Litwy a także przybliżenie życia ludzi sprzed stu lat poprzez wizytę w spektakularnym muzeum etnograficznym w Rumsziszkach Wydarzenie takie jak International Week jest doskonałym narzędziem w procesie umiędzynarodowienia działalności i budowania dobrych relacji z partnerami w Europie i na świecie.

Podsumowując, jeśli ktoś szuka uczelni do studiów za granicą mocno koncentrujących się wokół sportu i wychowania fizycznego, powinien rozważyć ofertę LSU. Podobnie, nauczyciele i administracja akademicka znajdą w Kownie miejsce do realizacji badań, partnerów do projektów naukowych oraz ludzi, którzy chętnie podzielą się swoim doświadczeniem w zakresie na przykład międzynarodowej działalności wyższej uczelni. Niebagatelnym atutem wyjazdu na Litwę jest możliwość podróży samochodem i niewysokie koszty pobytu. Osobiście, chętnie wróciłbym na LSU.

Tomasz Seweryniak,
Zakład Komunikacji i Zarządzania, Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu

Galeria zdjęć

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu niezbędnym do prawidłowego działania serwisu, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkownika oraz statystyk. Wyłączenie zapisywania plików cookies jest możliwe w ustawieniach każdej przeglądarki internetowej, dzięki czemu nie będą zapisywane żadne informacje. Polityka prywatności

Scroll to Top